top of page
  • Onur Y.

En Büyük Sınav En Büyük Fırsat

Maddi manevi böylesi zor bir dönemde iş mi kurulur, girişim mi olur? Geçenlerde girişimcilik üzerine katıldığımız canlı yayında gelen bu soruya cevabımız net: %101 olur. Açalım...Kimsenin bir zamanlama vermesi mümkün değil; ancak bu dönem öyle ya da böyle bitecek. Geride ciddi tahribat bırakacak elbette. İşte tam da bu kısıma odaklanmalı ve yüzünüzü geleceğe dönmelisiniz. Çünkü her büyük kriz, davranış değişikliklerini beraberinde getirir. Yeni anlayışlar , yeni iş fırsatları yaratır. Piyasada boşluklar oluşur.


Unutmayın... Fizik kuralıdır: Doğada hiçbir alan boş kalmaz. İşte de böyledir. Öncüler çıkar ve bu boşlukları doldurur. Sonunda kazanan onlar olur.


En Büyük Fırsat

Büyük işler ve girişimler hep kriz sonrası çıkmıştır. Dünya Savaşları, Büyük Buhran, Büyük Finansal Kriz... Kriz her sektörü silkeler. Piyasada doğal seleksiyon olur. Kötü ürünler ve iyi yönetilmeyen şirketler elenir. Yeni işler için fırsat kapıları açılır. Bu dönemi böyle görün.


Kriz, toplumsal değişim yaratır. Öncelikler ve ihtiyaçlar değişir. Yeni ve gerçekten faydalı bir iş fikriniz varsa, yola çıkmak için en iyi zaman krizin içinde olduğunuz andır.


Yine bir iş kuracaklar... Sözümüz size değil. Sakın yapmayın. Başlamayın. Tam anlamıyla yeni değilseniz, tek bir adım bile atmayın. Paranıza ve emeğinize yazık olur.


"Pandemide herkes dijitale kaydı. Dijitalden bir şey satalım ve parayı vuralım" diye düşünüyorsanız sonunda vurulan siz olursunuz. Aklınızdan bile geçirmeyin.


Ne yaparsanız yapın, sorun çözün. İlla dijital bir iş yapmanız gerekmez. Klasik bir ürünü veya tüketim şeklini alın, ters yüz edin. Daha iyi değil; farklı olmaya çalışın.


Marka sebeptir, sonuç değil. Marka olmaya kafayı takarsanız sonunda batarsınız. Markanıza değil iş modelinize odaklanın. Özgün bir iş modeli yakalarsanız, yoldayken zaten markaya dönüşürsünüz.


Yatmayın. Kriz dinsin diye beklemeyin. Herkes yatarken siz deli gibi gibi çalışın. Yol alın. Kriz dindiğinde herkesin önünde olun. Rekabet avantajı elde edin.


Sermayem yok diye ağlamayın. Kurban rolü oynamayın. Elinizdekiyle başlayın. Hızlı ve etkili olun. Keşfinizi bağırarak anlatın. Para akıllıdır. Yeni şeylerin kokusunu çabuk alır. Siz ona giderseniz kaçar. Siz işinizi doğru ve yüksek sesle yaparsanız o sizi bulur.


Bizim büyük büyük babalarımız Dünya Savaşları'nı gördü. Yeryüzünde atom bombası patladı. Taş taş üstünde kalmadı. İspanyol Gribi 18 ayda 50 milyon insanı öldürdü. Gerçek yokluğu ve zorluğu onlar yaşadı. Bizim yaşadıklarımız ve güçlük dediklerimiz solda sıfır kalır.


Kendinizi sarsın. Ayağa kalkın. Söylenmeyin. Zırlamayın. Harekete geçin.

Yönetilen değil yöneten olun.

Haydi...


#girişimcilik #girişim #goodforyou

8.341 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page